Graf Artis Rzeszow

Oferujemy:

Dane kontaktowe:

Rzeszów

ul. Jana Pawła II 76

tel: 17 221 90 81

e-mail: kontakt@grafartis.pl

1. Jakie są rodzaje wewnętrznych rolet okiennych?

Rolety okienne materiałowe występują w 2 rodzajach:
- Rolety zwykłe, nawijane na rurkę za pomocą łańcuszka. Mogą posiadać dodatkowo z boku żyłki prowadzące, trzymające roletę przy kwaterze okna, po jego uchyleniu.
- Rolety zabudowane. Różnią się od zwykłych rolet tym, że u góry są osłonięte aluminiową kasetą, a po bokach posiadają boczne prowadzenie w postaci aluminiowych listew.

2. Co to są rolety dzień-noc?

Rolety dzień-noc zamiast jednolitej tkaniny posiadają tkaninę złożoną podwójnie. W powierzchni tkaniny umieszczone są co 7 cm ażurowe, prześwitujące pasy, które po ustawieniu w obu warstwach tkaniny w tym samym miejscu, tworzą okienka umożliwiające sterowanie dopływem światła zewnętrznego oraz oberwację otoczenia.

3. Jak dbać o czystość rolet z tkaniny?

Rolet z tkaniny nie należy prać ze względu na mozliwość zdeformowania płaszczyzny rolety. Ewentualne zabrudzenia można czyścić zamoczoną i dobrze wyciśniętą szmatką. Plamy i zabrudzenia które pozostaną po tej czynności, należy doczyścić szczotką delikatnie zamoczoną w detergencie.

4. Jak czyścić żaluzje aluminiowe?

Żaluzje przeciwsłoneczne aluminiowe można czyścić po ich domknieciu bezpośrednio na oknie, za pomocą wilgotnej gąbki lub ściereczki, którą należy często płukać. Można także zdjąć żaluzje z okna i wszelkie zabrudzenia zmyć pod bieżącą wodą. Nie należy jednak zamoczyć górnej rynienki, w której umieszone są mechanizmy sterujące. Wilgoć mogłaby trwale zablokować mechanizm i żaluzji by nie można było przekręcać.

5. Czy można wyprać żaluzje pionowe, czyli tzw. wertikale?

Pasy materiału (lamele) zasłaniające okno w żaluzjach pionowych, można odpiąć ostrożnie by nie uszkodzić mechanizmów które je obracają. Następnie po odczepieniu dolnego łańcuszka i wyjęciu obciążników z przeszytych kieszonek wszystkie lamele zwijamy ciasno w rulon i w ten sposób można je umieścić w misce wypełnionej ciepłą wodą z dodatkiem płynu do prania. Raczej nie należy używać proszku do prania, bo mogą po nim zostać smugi i plamy. Zwinięty rulon lamel należy od czasu do czasu poruszać w wodzie, by wypłukać kurz i brud. Trzeba przy tym uważać żeby nie pognieść tkaniny, bo już nie będzie idealnie płaska. Plamy trudne do usunięcia można doczyścić szczotką zwilżoną detergentem. Następnie w dalszym ciągu zwinięte w rulon lamele nalezy dokładnie wypłukać w czystej wodzie i można je zawieścić na zaczepach żaluzji zsuniętych w jedno miejsce. Pod lamele trzeba podstawić naczynie by sciekała do niego woda.

6. Jak ustalić wymiary moskitier do danego okna?

By ustalić wymiary moskitiery pasującej do konkretnego okna, należy otworzyć kwaterę i zmierzyć prześwit futryny od strony zewnętrznej. Od wymiarów futryny odejmujemy 3-4 mm, by uzyskać luz pozwalający zmieścić moskitierę w oknie.